چرخ خياطي يک دستگاه مورد استفاده براي دوخت پارچه و مواد ديگر به وسيله نخ است. ماشين آلات دوخت در طول اولين انقلاب صنعتي به منظور کاهش دوخت هاي دستي که در کارخانجات صورت مي گرفت، اختراع شد. از زمان اختراع اولين دستگاه دوخت ، که توسط توماس سنت انگليسي در سال 1790 انجام گرفت، ماشين هاي دوخت تا حد زيادي از نظر  کارايي و بهره وري در صنعت پوشاک بهبود يافته اند. چرخ خياطي هاي خانگي  براي يک نفر و براي دوخت هاي شخصي استفاده مي شود و فقط يک نوع دوخت دارند. در يک چرخ خياطي مدرن پارچه به راحتي به جلو سر خورده و از  چرخ خياطي خارج مي شود و بدون استفاده از سوزن، انگشت دانه و ساير وسايل مورد استفاده در دوخت دستي، به صورت خودکار فرآيند دوخت را انجام داده و باعث صرفه جويي در وقت مي شود. چرخ خياطي هاي صنعتي، در مقابل به چرخ خياطي هاي خانگي، بزرگتر، سريعتر، و متنوع تر از نظر اندازه، هزينه، ظاهر، و کارايي هستند.<**<**<** ادامه مطلب.


 


چار فردريک ويسنتال، يک مهندس آلماني مشغول به کار در انگلستان اولين ثبت اختراع بريتانيايي دستگاه مکانيکي براي کمک به هنر خياطي، را در سال 1755انجام داد. اختراع او از دو سوزن تشکيل شده بود که يک روزنه در انتهاي آن قرار داشت. در سال 1790، مخترع انگليسي توماس سنت اولين ماشين طراحي دوخت را اختراع کرد، اما او موفق به  تبليغ و بازاريابي اختراع خود نشد. اختراع او مختص دوخت چرم و مواد بوم مي شد. اين احتمال وجود دارد که سنت يک مدل کاري داشته است ولي تا به حال هيچ شواهدي در اين مورد وجود ندارد. او يک کابينت ساز ماهر بود و دستگاه  او شامل ويژگي هاي عملکردي بسياري بود: يک دسته برآمده، مکانيسم تغذيه (براي مدت کوتاهي چرم کافي بود)، يک ميله سوزن عمودي، و لوپر (حلقه زن).


 


چرخ خياطي او از روش دوخت زنجيره اي استفاده مي کرد، که در آن دستگاه با استفاده از يک شيوه مشخص دوخت ساده اي در پارچه ايجاد مي کرد. درفش دوخت، پارچه يا چرم را سوراخ  مي کرد و يک ميله چنگال مانند نخ را از طريق سوراخي که در زير قلاب بود عبور مي داد و به منطقه دوخت بعدي منتقل مي کرد، که در آن همين چرخه تکرار مي شد، و دوخت ها در هم قفل مي شوند.  ماشين سنت براي کمک به توليد انواع کالاهاي چرمي، از جمله زين و افسارطراحي شده  بود، اما قادر به کار با بوم نيز بود، و براي  دوخت بادبان کشتي مورد استفاده قرار مي گرفت. اگر چه دستگاه او به نسبت آن دوران بسيار پيشرفته بود، مفهوم ان مداوم در طول دهه هاي آينده نياز به بهبود داشت قبل از آنکه بتواند تبديل به يک گزاره عملي شود. در سال 1874، يک توليد کننده ماشين هاي دوخت، ويليام ويلسون نيوتن، نقشه سنت در اداره ثبت اختراعات لندن يافت، تنظيمات لوپر آن را اصلاح کرد، و يک چرخ خياطي ساخت که در حال حاضر توسط موزه علوم لندن نگهداري مي شود.


 


در سال 1804، يک چرخ خياطي توسط  توماس استون و جيمز هندرسون انگليسي، و يک ماشين براي مهره دوزي توسط جان دانکن در اسکاتلند ساخته شد. يک خياط اتريشي، جوزف مدرزپرگر، شروع به توسعه اولين چرخ خياطي خود در سال 1807 کرد. او اولين دستگاه کار خود را در سال 1814 ارائه کرد.


 


history1


 


اولين چرخ خياطي هاي مورد استفاده عملي و گسترده توسط بارتليمي تيمونير، خياط فرانسوي، در سال 1829 اختراع شد. اختراع او دوخت مستقيمي با استفاده ازدوخت زنجيره اي مانند مدل سنت داشت، و در سال 1830، قراردادي با اگوست فراند، يک مهندس معدن، که مراحل اوليه ثبت حق امتياز اختراع او را انجام داد، امضا کرد. حق ثبت اختراع دستگاه او در 17  جولاي 1830 صادر شد، و در همان سال، او (با شرکاي خود) اولين شرکت توليد لباس مبتني بر دستگاه را در جهان براي ايجاد لباس ارتشي براي ارتش فرانسه افتتاح کرد. با اين حال، کارخانه او بنا به گزارش ها توسط کارگران بدليل ترس از دست دادن کار خود پس از صدور حق ثبت اختراع به آتش کشيده شد.


 


يک مدل از دستگاه در موزه علوم لندن به نمايش گذاشته شده است. دستگاه از چوب ساخته شده و از يک سوزن خاردار که رو به پايين از پارچه عبور مي کند براي گرفتن نخ و کشيدن آن به شکلي که يک حلقه توسط حلقه بعدي قفل شده است، استفاده مي شده است. اولين چرخ خياطي آمريکايي با دوخت زنجيري توسط والتر هانت در سال 1832 اختراع شد . اين ماشين از يک سوزن سوراخ دار(با سوراخي در نقطه انتهايي)استفاده مي کرد. سوزن خميده ابه صورت افقي در پارچه منتقل شده و دوخت را ايجاد مي کند. در سال 1842، جان گرينوف اولين دستگاه دوخت را در آمريکا به ثبت رساند. شرکاي  بريتانيايي نيوتن و آرچيبولد سوزن سوراخ دار و استفاده از دو سطح فشار براي نگهداشتن تکه پارچه در موقعيت را در سال 1841 معرفي کردند.


 


history2


 


سرانجام از جمع آوري تمام عناصر اختراع شده در نيم قرن گذشته، مخترعان انگليسي جان فيشر در سال 1844، اسحاق مريت سينگر و الياس هاو در سال هاي بعدي موفق به ساخت چرخ خياطي هاي مدرن شدند. با اين حال، با توجه به سر هم بندي ثبت اختراع فيشر در دفتر ثبت اختراع، او براي شناسايي ماشين هاي دوخت مدرن در منازعات حقوقي بين دو آمريکايي اولويت دريافت نمي کند.


 


 


الياس هاو، متولد اسپنسر، ماساچوست، چرخ خياطي خود را در سال 1845، با استفاده از يک روش شبيه به فيشر با اين تفاوت که پارچه به صورت عمودي قرار مي گرفت، اختراع کرد. نکته مهم اختراع او داشتن يک سوزن ثابت بود که دوختي رو به جلو داشت. پس از يک اقامت طولاني در انگلستان و تلاش براي جلب توجه ديگران به دستگاه خود، به منظور يافتن افراد مختلف مانند اسحاق سينگر براي ثبت اختراع خود به امريکا بازگشت. او در نهايت مورد براي ثبت اختراع در سال 1854 به دست آورد، و حق امتيازي از توليد کنندگاني که از ايده اختراع او استفاده مي کردند، از جمله سينگر دريافت مي کرد. امروزه انواع مختلف چرخ خياطي از جمله چرخ خياطي صنعتي ، چرخ خياطي خانگي ، چرخ خياطي سردوز ، چرخ خياطي مياندوز با برندهاي متفاوت مانند چرخ خياطي صنعتي جک ، چرخ خياطي صنعتي ژوکي ، چرخ خياطي صنعتي زوجي ، چرخ خياطي صنعتي لي گلد ، چرخ خياطي مارشال ، چرخ خياطي کاچيران ، چرخ خياطي ژانومه ، چرخ خياطي برنينا و چرخ خياطي برادر و بسياري ديگر در بازار عرضه مي شوند. در صورت تمايل به خريد چرخ خياطي مي توانيد با فروشگاه اينترنتي چرخ خياطي تماس گرفته و با نازلترين قيمت چرخ خياطي اقدام به خريد بهترين ها در اين صنعت کنيد.


منبع: http://iwheel.ir


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

گزارش فصلي Raja مقاله تحقيق پايان نامه روانشناسي Cindy انجمن شعر و ادب ميخانه Tiffany Eric Maria Ben برترين سايت هاي ايراني