ميز برش


 


ارتفاع ميز برش از سطح زمين بايد بين 100-90 سانت و عرض 100 سانت و طول آن دو متر باشد تا هنگام ايستادن پشت آن کاملا وضع بدن بحالت قائم باشد . ميزهاي کوتاه تر از اين اندازه ضمن کار ، ايجاد ناراحتي هاي شغلي ميکند زيرا شخصي که پشت آن کار ميکند پس از مدتي ناراحتي ستون فقراتي پيدا خواهد کرد و ضمنا گردنش نيز تقريبا از خط قائم انحراف پيدا خواهد کرد و تناسب اندام خود را از دست خواهد داد . گوشه هاي ميز برش بايد فاقد تيزي و سطح آن کاملا مسطح تهيه گردد. معمولا در اطراف آن کشوهايي جهت قرار دادن وسايل خياطي نصب مي کنند .


 


جنس ميز برش بهتر است از چوب و داراي رنگ سفيد قابل شستشو باشد بطور کلي روکش هاي لغزنده مانند شيشه و غيره مناسب نيست . جهت رولت کردن الگو قبلا يک ورقه مقواي ضخيم روي ميز قرار دهيد و آنگاه اقدام به علامت گذاري کنيد .


 


 


 


انواع کاغذ


 


کاغذهايي که در رسم الگو مورد استفاده قرار مي گيرند : کاغذ گراف و کاغذ روغني (پوستي)


 


کاغذ گراف به صورت کاهي سفيد و زرد تيره مي باشد . براي کشيدن الگو عموما از مدادHB استفاده مي نمايند .


 


کاغذ روغني يا (پوستي) که بي رنگ مي باشد و جهت کپي کردن الگوها يا تغييراتي در الگو به کار مي رود .


 


يک نمونه کاغذ گراف


  


مداد هاي طراحيبراي کشيدن الگو و طراحي از مداد HB استفاده مي شود زيرا نوک آن نرم و روان است و مداد رنگي براي نشان دادن خطوط و تغييرات در الگو بکار مي رود .


 


مداد اچ بي HB


 


مداد طراحي اچ بي


 


وسايل اندازه گيري


 


اندازه گيري صحيح نياز به وسايل دقيق دارد مهمترين ابزار هاي اندازه گيري عبارتند از متر خياطي (سانتي متر) ، خط کش ساده کوچک ، خط کش بلند متري ، گونيا ، اشل خياطي


 


متر خياطي (سانتي متر)


 


بر دو نوع است با روکش پلاستيک يا مشمع و کاغذي که نوع روکشي آن بهتر و با دوام تر مي باشد. طول متر هاي خياطي موجود 150 سانتي متر است . کار کردن با سانتي مترهايي که هر 10سانتي متر آن داراي رنگي مجزا است آسانتر مي باشد و در دو سر آن ريشه نشود متر خياطي بر حسب سانتي متر و ميلي متر مدرج شده است .


 


متر خياطي


  


خط کش ساده کوچک


 


اين خط کش را از چوب ، ف و يا پلاستيک مي سازند ، طول اين خط کش ها بين 20 تا 60 سانتي متر مي باشند .


 


خط کش چوبي


 


متر خياطي


  


خط کش بلند جهت کشيدن خطوط روي پارچه ها و همچنين ترسيم الگو به کار مي رود .


 


بهترين نوع خط کش بلند متري از چوب گردو ساخته مي شود که سطح آن کاملا صاف و نرم است . خط کش هايي که بفرم T ساخته مي شوند نيز جهت رسم خطوط عمود و افقي کادرهاي الگو استفاده مي شود .


 


 


 


گونيا


 


اين وسيله اندازه گيري را از چوب ، ف و پلاستيک مي سازند ، گونيا براي ترسيم زوايا به کار مي رود .گونيا اشل


 


اين گونيا معمولا از مقوا و در سه اندازه ساخته مي شود.  اشل درجات آن بر پايه نيم سانتي متري و گاه 1/4 سانتيمتر مدرج شده است . بجز دو ضلع قائم ااويه آن قسمت داخلي و ضلع وتر آن با حلال هاي مختلف ساخته شده که جهت طراحي الگو استفاده ميگردد .


 


رولت


 


در انواع مختلف با دندانه هاي تيز و کند و همچنين بدون دندانه موجود است از رولت جهت روگذاري و انتقال طرح روي کاغذ يا پارچه بکار مي برند . از رولت با دندانه هاي تيز جهت علامت گذاري روي پارچه هاي ضخيم ، از رولت با دندانه هاي کند جهت پارچه هايي که ضخامت متوسط و لطيف ، از رولت بدون دندانه جهت انتقال خطوط توسط کاربن روي پارچه استفاده مي شود.


 


نمونه رولت با دندانه هاي تيز


  


قيچي


 


ابزاري است که براي انواع مواد از جمله پارچه بکار مي رود . قيچي از نظر اندازه در ابعاد مختلف ساخته مي شود و در ارتباط با نوع کار و با در نظر گرفتن اندازه دست مصرف کننده انتخاب نمود . براي خريد انواع قيچي به جنس آن بايد توجه کنيد که تيغه آن توسط پيچ و مهره بهم متصل شده بمراتب بهتر از قيچي هايي است که تيغه هاي آن توسط پرچ کردن بهم وصل گرديده است.


 


قيچي را به آرامي روي زمين بگذاريد و به زمين نيندازيد و هميشه آن را خشک نگه داريد. گاهي توسط روغن محل پيچ ها را چرب کنيد . در موقع خريد چند تکه پارچه مختلف همراه ببريد و توسط قيچي مورد نظر آنها را بچينيد  اگر تارهايي از پارچه چيده نشود قيچي مرغوب نميباشد .


 


قيچي ساده کوچک


 


داراي تيغه با نوک پهن جهت شکافتن درزها و دوخت هاي ظريف استفاده مي شود.


 


قيچي ساده خياطي


 


اين قيچي صاف و دسته آن داراي دو حلقه مساوي مي باشد . معمولا طول آن 7/5 تا 15 سانتي متر است و پشت و رو ندارد يعني هر دو تيغه آن کاملا تيز است .


 


قيچي برش ضخيم


 


اين نوع قيچي مستقيم نيست بلکه داراي خميدگي قابل ملاحظه اي مي باشد . حلقه کوچکتر آن جهت قرار گرفتن انگشت شست و حلقه بزرگتر براي قرار گرفتن انگشت دوم و سوم است . طول آن بين شانزده تا بيست سانتي متر مي باشد.


 


قيچي دالبر و زيگزاگ


 


براي برش پارپه هايي که بسرعت ريشه مي شوند بکار مي رود. لبه تيغه قيچي دالبر به فرم دالبر و لبه قيچي زيگزاگ به فرم زيگ زاگ است.


 


قيچي مخصوص جا دکمه


 


اين قيچي طوري طرح شده است که بتوان سوراخ جادکمه را روي پارچه دقيقا باز نمود.


 


روي قيچي مدرج است و پيچ ميان قيچي تنظيم ميزان زاويه باز و بسته شدن قيچي را به عهده دارد.


 


قيچي برقي


 


در مراکزي که برش پوشاک در کميت زياد انجام ميگيرد اين نوع قيچي بکار ميرود و بر دو نوع است يا تيغه صاف و يا تيغه گرد .


 


نخ چين


 


اگر نخ کوک بر روي پارچه باقي بماند و دسترسي به گره آن در پشت پارچه نباشد و در نتيجه بيرون کشيدن آن ميسر نباشد بايد توسط نوعي قيچي مخصوص ، اين نوع نخ ها را از بن چيد اين وسيله نخ چين دستي نام دارد .


 


سنجاق


 


بهترين نوع آن براق بلند و نوک تيز است ، نوع مرغوب آن خم نميشود و در اثر فشار زياد ميشکند.


 


جا سنجاقي


 


جا سنجاقي بر دو نوع است جا سنجاقي مچي و جا سنجاقي روميزي که براي جلو گيري از ريخت و پاش سنجاق ها بکار مي رود.


 


آهن ربا


 


در هر کارگاه خياطي بايد يک آهن ربا موجود باشد تا هر روز پس از پايان کار سنجاق ها و سوزن ها را به آساني جمع نمود .


 


به حلقه آهن ربا يک ريسمان متصل کنيد ريسمان را به دست بگيريد و آن را روي زمين اطراف کارگاه بکشيد تا همه سنجاق ها جمع آوري شود .


 


 منبع : http://shop.panizz.com


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Shawn William Kenny Cody Samantha پـيـام بـاران Aaron Nancy Daniel Mike