واژه خياط (درزي) به شخصي گفته ميشود که با پارچه و يا چرم بتواند پوششي براي بدن انسان ايجاد کند. بدين ترتيب انواع لباس هاي مردانه، نه و بچه گانه بوسيله فرد خياطي ساخته شده و به مصرف کننده تحويل ميگردد.


 


در خياطي امروزي از دستگاه چرخ خياطي استفاده مي شود. اين دستگاه براي دوختن جامه بکار برده ميشود. چرخ خياطي يکي از مهمترين ابزار به کار رفته توسط خياط ها مي باشد و پس از انقلاب صنعتي ساخته شد.


 


به زبان فارسي تاجيکي به چرخ خياطي،ماشين دوزندگي مي گويند. هنر خياطي يکي از شغل هاي زيبا و صنعتي مي باشد، که هم به صورت خانگي و هم به شکل صنعتي استفاده ميشود. کار خياطي امروزه علاوه بر اينکه در خانه به عنوان يک مهارت محسوب مي شود نيز، مي تواند به عنوان يک ابزار اقتصادي و همچنين باعث صرفه جويي در وقت نيز به حساب مي آيد. به عنوان مثال تهيه و دوخت يک کيف کوچک دستي علاوه بر لذت استفاده از هنر دست خويش براي، براي ما عاملي مهم و اصلي در صرفه جويي زماني و همچنين اقتصادي نيز بشمار مي رود.


تاريخچه چرخ خياطي:


 


نخستين دستگاه چرخ خياطي توسط “تاميس سنت” در کشور انگلستان ساخته شد. او ماشيني در سال 1790 ميلادي به ثبت رسانيد که کارش بسيار شبيه به دوخت زنجيره اي عصر حاظر بود، ليکن هدف از ساخت اين ماشين بيشتر دوختن وسايل چرمي بود، ولي هرگز اين ماشين مورد استفاده قرار نگرفت و مخترع آن از اختراع خود سودي نبرد. سرانجام در سال 1830 ميلادي شخصي به نام “بارتلمي تيمونيه” که خياط فرانسوي فقيري بود، موفق شد با ذوق و ابتکار خلاقانه خود چرخ خياطي را ابداع کند که بسيار شبيه چرخهاي خياطي امروزي بود. 


 منبع : tarafdari.com


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Aaron Gretchen دنياي نجوم Jonathon Gaby Melissa سئو Alex Ricole Michelle