بشر با شناخت خود، نياز به پوشش را نيز درک کرد، آن را از ضروريات دانست و به موازات نيازهاي اوليه براي تهيه‌ي پوشاک نيز تلاش کرد. پديد آمدن پوشاک امري تصادفي نبود، بلکه بر مبناي تفکرات، نيازهاي اقليمي، مادي و معنوي اقوام به وجود آمد و تحول يافت.پوشاک در کنار مسکن و خوراک، از نيازهاي اوليه و اساسي بشر و از بارزترين نمونه‌هاي فرهنگ در جامعه است. از آنجا که پوشيدن لباس يک ضرورت است، هر شخصي تمايل دارد که ظاهر خود را به بهترين شکل ممکن به جهانيان عرضه کند. بنابراين رنگ و طراحي پوشاک بايد هنرمندانه، زيبا، هماهنگ با شرايط محيط و باب روز باشد. از اين رو فن يا به عبارتي هنر خياطي به وجود آمد، در رديف مشاغل مهم و کارآمد جامعه قرار گرفت و روز به روز در کنار هنرها و فنون ديگر رشد کرد و به روز شد.


هنر با ارزش خياطي نه تنها مي‌تواند در سطوح وسيع اقتصادي موثر باشد، بلکه همگام با اثرات گسترده‌ي توليدي، جنبه‌هاي گوناگون هنري را نيز نمايان سازد. لباس بازتابي از توان اقتصادي، نگرش سياسي، قابليت‌هاي فرهنگي، اجتماعي، مذهبي، فلسفي و پايبندي‌هاي رسمي و سنتي دارد و امروزه تحت نفوذ نظام سرمايه‌داري قرار گرفته، به کالا تبديل شده و ارزشي دوگانه يافته است. امروزه با پيشرفت تکنولوژي صنايع دوخت و بافت، تهيه‌ي پوشاک داراي دو بعد صنعتي و تجاري شده است. اين فن با هنرهاي ديگر مانند بافتني، رودوزي، تکه‌دوزي، قلاب‌بافي، سنگ‌دوزي، مرواريددوزي و غيره در ارتباط است و خياط در دوخت سفارشات از آن‌ها بهره مي‌برد.


در گذشته پارچه را روي اندام افراد قرار داده، به فرم دلخواه در مي‌آوردند. کوک و سنجاق زده و اقدام به دوخت مي‌کردند. برخي نيز بر حسب تجربه و بدون الگو لباس را برش مي‌زدند که اين روش نياز به چندين پرو داشت. به تدريج با پيشرفت علم و تجربه، متدهايي تدوين و در کشورهاي مختلف رايج شد؛ متد گرلاوين، متد فرانسوي Esmod، متد ژاپن، متد متريک و متد مولر آلماني.وظايف خياط


به طور کلي وظايف خياط عبارت است از :


• توافق با مشتري درباره‌ي نوع پارچه و مدل


• گرفتن اندازه‌ي مشتري


• تعيين زمان و هزينه‌ي لازم براي سفارش مشتري


• ايجاد طرح ( مطابق نمونه‌هاي موجود يا ايجاد طرح‌هاي جديد)، تهيه الگو، برش پارچه و دوخت اوليه


• انجام پرو اوليه


• دوخت نهايي سفارش مشتري


گاهي مشتريان براي تعمير لباس به خياط مراجعه مي‌کنند. خياط معمولا زمان زيادي را براي يافتن مدل‌هاي جديد از مشتريان، مجلات، بروشورها، ژورنال‌ها، نمايشگاه‌ها و غيره صرف مي‌کند.


خياط بايد انواع پارچه را شناخته و در دوخت‌ودوز مهارت داشته باشد. همچنين داشتن خلاقيت و مهارت در طراحي از مومات اين شغل است. در کنار همه‌ي اين‌ها، تجربه مهم‌ترين عامل موفقيت در اين شغل است.


ساعت کار خياطان معمولا به صورت تمام وقت است. البته براي برخي سفارشات و در برخي زمان‌ها مانند اعياد، ساعات کاري او بيش‌تر و فشرده‌تر خواهد شد. به طوري که گاهي در شب‌ها و روزهاي تعطيل نيز مجبور به انجام کار مي‌شوند.


 


مهارت و دانش مورد نياز شغل خياط


• خلاقيت و قدرت تجسم طرح‌هاخياطي


• مهارت برش الگو


• شناخت انواع پارچه‌ها و ويژگي‌هاي آن‌ها


• مهارت در دوزندگي


• علاقه‌ي زياد به طراحي، دوخت، مد و آگاهي از جديدترين آن‌ها


• توجه به علايق و گرايش‌هاي مشتريان


• مهارت ارتباط با مشتريان


• دقت و توجه به جزييات


• حفظ تمرکز در ساعات کار طولاني


• نظم و مديريت زمان براي تحويل به موقع سفارشاتنحوه‌ي ورود به شغل خياطي


يکي از راه‌ها تحصيل در رشته‌ي خياطي شاخه‌ي کار و دانش ( با گرايش‌هاي لباس نه، لباس شب و عروس، دوخت‌هاي تزييني، وسايل منزل، ضخيم‌دوزي، ظريف‌دوزي و لباس مردانه) يا فني‌وحرفه‌اي (رشته‌هاي طراحي و دوخت) است. پس از آن مي‌توان در صورت علاقه تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ادامه تحصيل داد.


راه ديگر اين است که با هر سن و تحصيلاتي مي‌توان در آموزشگاه‌هاي خياطي زير نظر سازمان فني‌و‌حرفه‌اي، مدرک معتبر اين رشته را دريافت کرد.


روش سوم، روش استاد و شاگردي است که به صورت تجربي مي‌توان اين فن را آموخت.


 


فرصت شغلي و بازار کار


با اين فن مي‌توان براي کارگاه‌هاي خياطي کوچک، توليدکنندگان لباس، شرکت‌هاي طراحي مد لباس و ساير مراکز مرتبط کار کرد. زمينه‌ي کارآفريني و خوداشتغالي نيز در اين شغل بسيار زياد است. با استفاده از وام‌هاي اداره‌ي کار يا فني‌وحرفه‌اي مي‌توان به خوداشتغال‌زايي دست يافت. همچنين مي‌توان با گذراندن آزمون مربي‌گري و دريافت مجوز از وزارت کار، آموزشگاه تاسيس کرد و به عنوان مربي به کار مشغول شد.


مزون لباس عروس و نامزدي، چرم‌دوزي، الياف‌سنجي، دبيري مرتبط، طراحي صحنه، طراحي اندام، توليد لباس بچه‌گانه، نه‌دوزي، مردانه‌دوزي و دوخت‌هاي تزييني از جمله شغل‌هاي مرتبط با اين رشته است.


 


ميزان درآمد


خياطاز آن‌جا که پوشاک جزو نيازهاي اساسي افراد است، همواره و در شرايط مختلف براي آن تقاضا وجود دارد. از اين رو بازار پوشاک همواره داراي رونق است. درآمد خياط‌ها بسيار متفاوت است. ميزان تجربه، مهارت و نوع کار در تعيين ميزان آن موثر است. هر چه فرد، ماهرتر باشد سفارشات بيشتري گرفته و درآمد بهتري خواهد داشت. از طرفي درآمد فردي که در کارگاهي کوچک مشغول به کار است، با خياطي که به صورت صنعتي و وسيع کار مي‌کند، متفاوت است.


 


در شرايط کنوني جامعه، به اين رشته کم‌تر پرداخته شده و عليرغم اهميت اين فن و نياز روزمره‌ي افراد به پوشاک، متاسفانه افراد مشغول در اين حرفه، هنوز جايگاه اجتماعي متناسب خود را نيافته‌اند. تلاش ما در مجموعه‌ي روچي بر اين است که اين مجموعه‌ي متخصص و کارآمد را در کنار يکديگر گرد آورده، به صورت اختصاصي به درخواست‌ها و نيازهاي آنان بپردازيم و از تخصص آن‌ها بهره‌مند شويم.


 


در سال‌هاي اخير، روز بيست و يکم آذر ماه به نام روز خياط نام‍گذاري شده است. اين روز را به فعالان اين عرصه تبريک گفته و براي آن‌ها آرزوي بهروزي و موفقيت روزافزون داريم. 


 منبع : rochi.ir


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

قعله آموزش اينستاگرام ياسيني Peter وکيل مهاجرت به استراليا Sri Marc سلامتي و جذابيت Sri هيدن آرت توليدکننده و عرضه کننده محصولات چوبي