استفاده از آهن ربا در خياطي :هميشه در وسايل خياطي خود يک آهن رباي کوچک داشته باشيد تا هرموقع سوزن شماگم شد بتوانيد بوسيله آهن ربا آن را پيدا کنيد . با کشيدن آهسته آهن ربا بر روي زمين سوزن گم شده را مي توانيد پيدا کنيد . در ضمن مي توانيد يک تکه آهن ربا را داخل جعبه ي سوزن ته گرد بيندازيد . تمام سوزن ته گرد ها به آهن ربا مي چسبد واز پخش شدن آن جلوگيري مي کند . توجه داشته باشيد هيچوقت بچه ها آهن ربا را جلوي تلويزيون رنگي نگيريد زيرا اين کار باعث مي شود رنگ تلويزيون از بين برود وبه هيچ عنوان رنگ آن برنمي گردد .


نخ کردن سوزن :1- مي توانيد در يک قوطي فيلم عکاسي محلول آب و نشاسته آماده کنيد و هميشه آن را کنار چرخ نگه داريد و زماني که خواستيد سوزن را نخ کنيد ، نخ را درون اين محلول ببريد نخ سفت مي شود و به راحتي وارد سوراخ سوزن مي شود .


2- يک سيم بسيار نازک انتخاب کنيد آن را دولا کرده ونخ را وسط آن قرار دهيد اين سيم باريک دولا شده را داخل سوراخ سوزن فرو ببريد و از آن طرف نخ را خارج کنيد .


اگر چرخ شما کار نمي کند :اگر به سر چرخ رفتيد و ديديد که چرخ شما کار نمي کند . قبل از اينکه آن را به تعميرگاه ببريد ، يک بررسي کوتاه از آن انجام دهيد . تسمه آن را نگاه کنيد . ممکن است نخ به دور آن پيچيده شده باشد و مانع حرکت تسمه شود . در اين صورت با قيچي نخ ها را از تسمه جدا کنيد در اين زمان چرخ مجدداٌ بکار مي افتد .


قرار دادن دوک بر روي چرخ :


 


اگر مي خواهيد به جاي قرقره از دوک استفاده کنيد ، ابتدا يک لوله ي خودکار بر روي محل قرار گرفتن قرقره قرار دهيد . سپس دوک را روي لوله خودکار بگذاريد و حتي مي توانيد ابتدا يک قرقره را در جاي خود قرار دهيد . سپس دوک را روي قرقره بگذاريد با اينکار به راحتي مي توانيد خياطي کنيد .


 


جا دکمه آسان :اگر مي خواهيد جا دکمه به راحتي شکافته شود ( منظور چاک زدن آن است ) دستتان را آغشته به محلول نشاسته و آب کنيد و به همان قسمت جا دکمه بکشيد ، به راحتي برش مي خورد .


در ضمن مي توانيد دندانه هاي درشت شانه را زير جا دکمه قرار داده و راحت روي آن را با يک تيغ برش دهيد .


 


يک نکته در مورد زيپ هايي که سخت باز و بسته مي شوند : 


اگر زيپ لباس شما سخت باز و بسته مي شود از يک صابون خشک استفاده کنيد به اين صورت که صابون را روي دنده هاي زيپ بکشيد تا راحت باز و بسته شود .


 


استفاده از يک لاک ناخن براي در رفتگي جوراب :


اگر در جوراب شما بر اثر در رفتگي سوراخي ايجاد شده بود و خواستيد که در رفتگي بيشتر نشود از لاک ناخن استفاده کنيد . به اين صورت که اطراف سوراخ را لاک بزنيد و حتي براي زيبايي مي توانيد بصورت نقش هاي مختلف مانند ستاره در آوريد و همين عمل را براي زيبايي در جوراب دوم هم انجام دهيد تا يک جفت جوراب مانند هم شود .


 


دوختن لباسهاي نازک :براي اينکه وقتي لباس هاي نازکتان را دوختيد چروک نشود از اين روش استفاده کنيد : يک تکه کاغذ در زير پارچه قرار دهيد و حالا درز لباس را چرخ کنيد بعد از پايان کار کاغذ را از پشت لباس جدا کنيد ، مشاهده خواهيد کرد که درز لباس صاف شده و هيچ چروکي هم ندارد .


عيب چرخ خياطي :


اگر خواستيد عيب چرخ خياطي را بر طرف کنيد ، يک تکه پارچه را زير چرخ قرار داده و چرخ کنيد . حالا به پشت و روي پارچه نگاه کنيد . اگر زير پارچه خراب بود عيب از قسمت بالاي چرخ يعني مسير رد شدن نخ از بالا تا سوزن است آن را بررسي کنيد و اگر قسمت روي آن خراب باشد . عيب از قسمت زير چرخ اقدامات لازم را انجام دهيد .


آهار دادن روميزيهاي ابريشمي :اگر مي خواهيد روميزيهاي ابريشمي را آهار دهيد و ژلاتين هم در دسترس نداريد ، مي توانيد از نشاسته استفاده کنيد . به اين روش که بعد از شستشوي کامل در يک ظرف آب سرد و 2 قاشق نشاسته بريزيد آب و نشاسته را مخلوط کنيد و روميزي خود را چند دقيقه داخل مايع قرار دهيد . بعد از چند دقيقه روميزي را خارج کرده و بر روي سطح صاف قرار داده يک پارچه ي سفيد روي آن پهن کرده و اتو کنيد .


چند نکته در مورد دکمه :


دوختن دکمه به خصوص براي لباس بچه ها راه و روشي دارد زيرا در اثر عجله در بازو بسته کردن ، سريعتر دکمه ها پاره و کنده مي شوند بهتر است دکمه ها را به يک نوار پارچه اي کوچک يا تکه پارچه نخي چهار گوش بدوزيد و بعد از قسمت پشت پارچه دکمه را درون محلي که سوراخ شده است و دکمه کنده شده را، فرو ببريد . بعد نوار نخي را از پشت با دست نگه داريد و آن را به پيراهن بدوزيد و اطراف سوراخ را رفو کنيد . اين کار در صورتي است که دکمه کنده شده ، پارچه را نيز کنده باشد . پس بهتر است از همان ابتدا دکمه را به اين روش بدوزيد تا استحکام بيشتري پيدا کند .


دوختن دکمه هاي صدفي :


براي دوختن اين نوع دکمه ها بهتر اين نوع دکمه ها بهتر است يک نوار چسب روي دکمه بچسبانيد تا ليز نخورد و ثابت بماند . وقتي دکمه دوخته شد ، نوار چسب را به آرامي از روي دکمه جدا کنيد .


دوختن درز لباس هايي که پارچه هاي آن ها ضخيم هستند :اگر مي خواهيد لباسي را بدوزيد که پارچه ي آن ضخيم است و سوزن به راحتي داخل پارچه نمي رود مي توانيد از يک روش ساده کمک بگيريد به اين صورت که روي پارچه را صابون خشک بکشيد با اين کار سوزن به راحتي داخل پارچه شده و خارج مي شود و لباس شما به راحتي دوخته مي شود .


يک نکته در مورد سوراخ کردن کمر بند :


اگر کمر بند شما گشاد است و مي خواهيد سوراخ جديدي روي آن درست کنيد از اين روش استفاده کنيد . يک ميله ي يافتني را روي اجاق گاز گذاشته تا نوک آن گداخته شود . سپس با احتياط روي کمر بند سوراخ ايجاد کنيد . 


 منبع : بيتوته 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Kyle Christina Emily Andrea Karen * گـــل نرگس * Ricardo Katie کلينيک ساختماني کارويسkarvis طلاوجواهرقوچ